Най-сигурно е да извършваме плащанията с виртуална карта, в която да прехвърляме само необходимата сума за конкретната покупка

В понеделника след Деня на благодарността в Съединените щати се провежда онлайн еквивалентът на Black Friday – Cyber Monday. Инициативата е подета от търговци на дребно и има за цел да насърчи хората да пазаруват онлайн. Терминът е въведен от Елън Дейвис от Националната федерация за търговия на дребно и Скот Силвърман, като за първи път Cyber Monday се организира на 28 ноември 2005 г. и бързо се превръща в един от най-големите дни за онлайн пазаруване в годината.

Това пазарно събитие става все по-популярна в световен мащаб, включително и в България. А през тази година някои от обявилите Black Weekend търговци ще слеят двете инициативи, като ще включат в Cyber Monday и физическите си обекти.

Фалшивите сайтове са най-големият риск на Cyber Monday

Със 150% е нараснал броят на фалшивите сайтове в световен мащаб, информираха експерти по киберсигурност през миналата седмица. Това означава сериозно увеличаване на рисковете потребителите да попаднат на измами, които имат за цел да се откраднат личните им данни и да се стигне до банковите сметки на жертвите.

Сайтовете двойници стават все по-съвършени

Наблюденията и анализите на специалистите по киберпрестъпления показват, че много от фалшивите сайтове дублират реалните почти 100% по отношение на съдържанието и визията. Ако допреди няколко години препоръки като тези да се следи за езикови грешки или за лош интерфейс бяха релевантни, то днес те никак не са достатъчни. Все пак, остават някои малки знаци, които могат да Ви подскажат, че сте отведени измамна платформа. Един от тях е малка отлика при изписването на URL адреса спрямо този на оригинала. Ако цените са твърди ниски или се анонсират възможности за получаване на атрактивни награди, бъдете особено внимателни.

Платформи за създаване на електронни магазини и AI правят сайтовете неузнаваеми

Вече съществуват специални платформи, които се използват не само за изготвяне на електронни магазини, но и за популяризирането на продуктите им, осигуряването на хостинг и домейн регистрация и обработка на разплащанията. Създаваните по такъв начин сайтове преследват съвсем различна цел от тази на сайтовете двойници. Те не имитират, а търсят съвсем различна визия. След като са откраднати от оригинални сайтове снимки и описания на продукти, с изкуствен интелект се пренаписва описанието на продуктите, за да се избегне повторение и да се получи по-добра видимост в търсачките. Измамниците пускат продуктите на пo-ниcĸи цeни, дори пocтaвят нa виднo мяcтo фaлшиви cepтифиĸaти зa нaдeжднocт нa cтpaницитe. Те стигат дори по-далеч в измамата – закупуват плaтeнa peĸлaмa и пoпyляpизиране в coциaлнитe мpeжи, ЅЕО oптимизaция и дp.

Как да защитим средствата си?

Преди да въведем CVV кода на банковата си карта задължително трябва да се уверим, че платформата осигурява най-висока степен на защита от източване на данни.

Най-сигурно е да извършваме плащанията с виртуална карта, в която да прехвърляме само сумата, която ни е необходима за конкретната покупка. Така дори и сигурността да бъде пробита, злосторниците няма да получат достъп до цялата разплащателна сметка.

Какво да направим, ако ни бъдат откраднати парите от сметката?

Информирайте незабавно банката си, за да спре плащането, ако такава възможност все още е налична. Подайте жалба съм ГД „Борба с организираната престъпност“.

Прочетете публикацията на Economic.bg

You may also like
Зачестяват фалшивите съобщения за доставка на онлайн покупки
Декоративните свещи могат да бъдат опасни за потребителите
Започналата от един от телекомите кампания за увеличаване на услугите и на цените трябва да се разгледа за агресивна нелоялна търговска практика
В бума на промоциите: Как да разпознаем фалшивите стоки?

Leave a Reply