Преобладаващата част от туристите, които доверяват изцяло на туроператори планирането, организирането и провеждането на своите пътувания, имат необходимост от специфична подкрепа и съдействие при защитата на икономическите им интереси и гарантирането на тяхната сигурност и безопасност във всеки един момент по време на изпълнението на програмата.
Създаването на Туристически гаранционен фонд в България, в изпълнение на евродирективата за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги, ще отговори на тези потребности, като допълни същестувавщите към момента недостатъчни гаранции за защита на потребителите в случаите на несъстоятелност на организатори на пакетни туристически услуги.
Изводът, че към момента липсват надеждни механизми за обезпечаването на потребителската защита при несъстоятелност на туроператори на общоевропейско ниво, включително и в България, се налага от проведени независимо едно от друго проучвания на Европейската комисия и на българското Министерство на туризма, както и от подробните и задълбочени анализи на резултатите от тези изследвания.
Предвидените промени в Закона за туризма у нас ще дадат възможност за изграждането на нова цялостна обезпечителна система, която разпределя риска в три стълба. От превантивното гарантиране на минимално ниво и възможност за контрол на доброто управление, финансова стабилност на туроператора и изпълняване в цялост на задълженията му към потребителите, през застраховки и банкови гаранции до Туристическия гаранционен фонд с множество функции за защита на потребителите и бизнеса.
Към момента единствената възможност потърпевшите туристи да си върнат поне част от парите, е да се позоват на застраховката „професионална отговорност“, която е задължителна за туроператорите. Те обаче ще могат да получат средства само в рамките на размера на тази застраховка, т.е. до изчерпването на нейния лимит, неизвестно кога. Другият проблем е, че не е ясно по каква схема тези потребители ще бъдат обезщетени – спрямо размера на платената от тях сума за пътуването, по реда на предявяване на претенцията за обезщетяване или на друг принцип.
Наличието на Туристически гаранционен фонд ще даде възможност при несъстоятелност на туроператор необходимите средства да са налични и да се преведат веднага (чрез застраховка, банкова гаранция или вноски в гаранционния фонд) за организиране връщането в страната на туристите, когато те се намират в чужбина, вместо да бедстват изоставени за неясен период от време. Ще бъдат обезпечени случаите и защитата ще е налична веднага, когато в резултат на проблеми на туроператора по отношение на ликвидността пътническите услуги не се извършват, няма да бъдат извършени или ще бъдат извършени само частично или когато доставчиците на услуги изискват от пътуващите да заплатят за тях.
За коректна информираност на обществото следва да се отбележи, че туроператорите ще правят вноски за фонда, като техният размер ще зависи от финансовите резултати на конкретния туроператор и от евентуалното наличие на застраховка от втория стълб (външна застраховка), а извършените от фонда разходи ще подлежат на възстановяване от страна на организатора на туристически пътувания в оперативно кратки срокове и при регламентирани условия.
Друга съществена полза за потребителите е извеждането на регистъра на легитимните туроператори като водещ, публично достъпен и винаги актуален в реално време източник на данни и информация за тях. Сега информацията там относно регистрацията на даден туроператор и валидността на застраховката “професионална отговорност” невинаги е актуална, а тя е от съществено значение за потребителите, когато избират организатор на пътуването си, за да са защитени правата им.
Предвиденото изискване към всеки туроператор за разкриване на т.нар „гореща линия” за осигуряване на незабавна, ефикасна, спешна и постоянно достъпна комуникация на туристите с туроператора помага за отпадането на различни по характер трудности и тежести за потребителите. Това важи в още по-голяма степен за тези хора, които се притесняват, липсва им достатъчно опит и искат да имат по-голяма сигурност, когато са на път. Един такъв пример е историята на наскоро обърнали се към онлайн платформата за безвъзмездна помощ “Ние, потребителите” майка и дъщеря с пакетно пътуване до Виетнам за 13 дни. Двете чак впоследствие разбират, че за последния ден не е предвидено групата да бъде с придружителя си, което означава навръщане да се справи сама на летището в Истанбул за полета до София. Отказват се от пътуването, а това им струва неустойки в размер на по 1000 лв. на човек. Ако имаше гарантирана непрестанна телефонна линния, те щяха да имат повече спокойствие и може би нямаше да се откажат от това пътуване и да претърпят финансовите загуби.