Home > Безвъзмездно сътрудничество с медии за популяризиране и разясняване на потребителски права > Красота на оферта: За какво да следим при покупка на разкрасителни процедури

Красота на оферта: За какво да следим при покупка на разкрасителни процедури

Идващата от далечни времена фраза „Всяко чудо за три дни“ се валидира редовно и в днешно време – всеки път, когато общественият шум около един проблем бързо се заглушава от суматохата по друг, по-актуален, без предходният да е дисектиран достатъчно правилно разбран, без да са извлечени необходимите изводи от всяка от страните и без да е направил хората по-бдителни и разумни.

А поговорката „Трай, бабо, за хубост“, макар и с противоречиви послания и приложения, съвсем не е измислена за наскоро нашумелите случаи на пострадали жени при поставяне на ботокс при съмнителни условия, с неизвестни вещества и от лица с неясна квалификация, рекламирали дейността си на промоция в социалните мрежи.

Как опасната мода в красотата изпрати 27 жени в спешното в Пирогов?

Пуснати в социалните мрежи по време на Черния петък и Коледа оферти за поставяне на ботокс на примамливо ниски цени привлекли вниманието на момичета и жени, които заради усложнения след процедурите се отзоваха в Спешното отделение на Пирогов. Част от тях – с опасност за живота.

При развръзката на случаите стана ясно, че при всички тях има обединяващи елементи – промоция с нереално ниска цена, извършване на манипулацията от неквалифицирано лице, използване на продукт с неясен произход, условия на съхранение и срок на годност, както и съмнителни места за поставяне на ботулиновия токсин.

Мимоходом наяве излезе и фактът, че поради изключително малкия шанс за потребност от него и високата му цена у нас няма наличен антидот и трябва спешно да бъде внесен отвън. При най-добро стечение на обстоятелствата лечението на всеки от пациентите струва 900 лв., а не се знае откъде ще се осигурят тези средства, тъй като не могат да бъдат взети от „експериментиралите“ със здравето си лица, т.е. ще ги платим всички ние.

Социалните мрежи все още не са сигурно място за покупки

Скорошно интернационално проучване показа, че за 9% от онлайн купувачите откриването на продукти започва от социалните мрежи, но само 1/4 от сключилите сделки през Facebook, Instagram, TikTok, Snapchat, X или Pinterest биха го направили отново. Тази статистика обхваща предимно стоки, а при услугите рискът е още по-голям, особено при пряко излагащи на риск здраве и живота на потребителите. А фактът, че в социалните мрежи създаването и закриването на профили и страници се осъществява за минути само добавя още рискове при покупките от такива платформи.

Легитимност и квалификация на предоставящия услугата

Обстоятелството, че в интернет всеки може да се представи по начин, който обслужва в най-голяма степен изграждането на необходимия му за една или друга цел образ, е много удобно за тези, които са там за измами. Част от проблема в историята с пострадалите от процедурите с ботулиновия токсин е в доверяването на тези жени на лица, които рекламират дейността си и създават внушения, че са добри в работата си и имат много доволни клиенти. Това измества фокуса от най-важния въпрос – имат ли извършващите манипулациите задължителната квалификация и легитимност? Понякога лицата твърдят, че са с медицинско образование, но крият истинската си самоличност, което не дава възможност да се извърши проверка в съответните регистри.

При попадане на подобни оферти е полезно да се знае, че Законът за здравето забранява рекламата на лекари и медицински услуги.

Съмнително ниски цени и атрактивни отстъпки

Дори и при класическите електронни магазини и легитимните търговци предлагането на големи отстъпки трябва да буди съмнения и въпроси какво обективно може да даде възможност за такова намаление, без да има проблем с качеството и безопасността. Неразумно е да се поема риск за живота и здравето заради по-ниска цена.

Затруднено дишане, намалено зрение, трудно преглъщане и слабост в мускулите са страничните ефекти от поставения ботокс на решилите да експериментират със себе си жени при станалите известни наскоро случаи.

Журналистическо проучване за целите на един от многобройните репортажи по темата в последните седмици установява, че поставянето на промоция от незнайно къде и от незнайно кого на хиалуронова киселина в устните и бутолинов токсин „зона“ е 70% по-евтино в сравнение с извършването на същите процедури в лицензирана клиника.

Използване на съмнителни продукти

Причини за описаните симптоми може да са високи дози от веществото, неправилно съхранение, недостатъчно пречистен токсин, неясен произход и невъзможност за осъществяване на контрол върху него и дейността на извършващите процедурите.

Условията на местата, където се правят манипулациите

Разкази на пострадалите описват обстановката и облеклото на извършващия манипулацията, които също издават отсъствието на професионален подход. Следва да се знае и това, че по закон определени козметични процедури не могат да бъдат извършвани в салони за красота, а само от специалисти в пригодни за това условия.

Да се върнем на предоверяването на социалните мрежи

Възможностите за обработване на видеата в приложения като Instagram и TikTok, както и ретуширане и създаване на изцяло нови изображения с технологията изкуствен интелект предпоставя сериозни рискове за заблуда относно автентичността на представяните резултати.

Научени уроци? 

Способни ли сме да учим от всяка възникнала и станала обществено достояние ситуация, без значение дали тя пряко ни е засегнала? Или бързо забравяме и повтаряме едни и същи грешки отново и отново?

Излъчен преди 10 дни репортаж на Българската национална телевизия по темата разказа как след нашумелите случаи с пострадали след закупени от оферти за Черен петък и Коледа оферти манипулации, промоция за Свети Валентин за поставяне в гараж на бутолинов токсин в устни и чело привлича и печели нови жертви. 

Отговорността е преди всичко наша и няма как да очакваме, че обявените от Министерството на здравеопазването засилени проверки на регионалните здравни инспекции в цялата страна трябва да свършат нашата работа. Докато купуваме рисково, рискови оферти ще има. 

Прочетете публикацията на Economic.bg

Leave a Reply