Великден, както всеки друг празник, се превръща във важна дата в календара с маркетингови кампании на икономическите оператори. Търговците се стремат да включат колкото е възможно повече продуктови групи в своя своеобразен великденски каталог, за да реализират максимално голям обем продажби. Дори такива, които имат и най-малко косвено отношение към празника или пък съзрат потенциал да бъде изкуствено създадена такава връзка.

Но кои са най-често срещаните рискове при великденските стоки, за които потребителите трябва да внимават при подготовката за предстоящите празници?

Декорации за дома

Ако имате малко дете у дома, трябва да избягвате сувенири с дребни и лесно отделящи се части, които детето може да постави в устата си, да погълне и да се задави или задуши. Пример за подобна декорация  са широко разпространените жълти пиленца от модели, на които пластмасовите крака лесно се отделят от меката част и при поставяне в устата от малчуган да се стигне до инцидент. Подобен тип несъответствия нарушават изискванията на Директивата относно безопасността на детските играчки и европейския стандарт EN 71-1.

Детски бижута

Дечицата обичат имитационната бижутерия с привлекателни за тях елементи и празниците са повод да убедят възрастните да им подарят обеци, колие, пръстен, гривна и други подобни, каквито има в изобилие и с великденски символи. Заради прекомерна концентрация на доказано вредни за здравето химикали като кадмий и фталати многократно са забранявани детски бижута с великденски зайчета, боядисани яйца и др. великденски символи. В някои от случаите лабораторните анализи са показали, че съдържанието на вредния химичен елемент кадмий е достигал до 94% от теглото на изделието. Както е известно, натрупването на кадмий в човешкия организъм може да увреди бъбреците и костите, дори да причини рак. Тези несъответствия нарушават Регламента REACH, който определя допустимите химикали и количества от тях в нехранителните потребителски стоки.

Други рискове при бижутата за деца до 3-годишна възраст са дребни елементи, режещи и остри части, които съща са предпоставки за сериозни инциденти. Тук отново става дума за нарушаването на Директивата относно безопасността на детските играчки и европейския стандарт EN 71-1.

Плюшени играчки

Плюшени играчки като зайчета, овци, яйца е др., чийто пухкав материал може лесно да бъде отстранен от малки деца и поставен в устата, също не отговарят на изискванията към безопасността на детските играчки, тъй като поглъщането на отделения материал и залепването му по дихателните пътища може да блокира потока на въздух. В други случаи предпоставка за опасност са дребни елементи по играчките като очи, нос, копчета и др. лесно могат да бъдат отделени и погълнати от детето, което да доведе до задавяне. Заради такива рискове през годините са забранявани плюшени играчки във формата на различни животни, които са великденски символи като заек, овца и др. или са аранжирани с великденски мотиви като боядисани яйца, козунаци и др.

Шоколадови яйца тип „киндер сюрприз“

Децата обичат и „чудото“ на скритите във великденските яйца играчки. Понякога обаче те могат да се окажат вредни за здравето им. Изпитванията им за съответствие с действащите стандарти за безопасност понякога установяват съдържание на фталати или риск от лесно раздробяване на дребни елементи, заради които са спирани от продажба.

Прочетете публикацията на Economic.bg

You may also like
Европейската комисия подобри системата си за превенция на опасните стоки
Как да избегнем подвеждащите СПА оферти за празниците?
Кога правото за връщане на стока може да надхвърли година?
Над половината онлайн търговци на стоки втора употреба нарушават закона на ЕС

Leave a Reply