Търговците са длъжни по закон да уведомяват потребителите в какъв срок могат да развалят онлайн сделката

Всеки електронен търговец е длъжен да информира предварително своите потенциални клиенти, че законът им дава възможност да размислят и да се откажат от сключения през интернет договор за покупка до 14 дни. Ако търговецът не е информирал потребителите за законовото им право да развалят сделката и не им е предоставил т. нар. Стандартен европейски формуляр за упражняване на това право, този срок се удължава на година и 14 дни в полза на потребителя.

В случай че търговецът информира клиента си със закъснение за това негово право, 14-дневният срок за упражняване правото на отказ започва да тече от момента на забавеното уведомяване.

Кога започва да тече срокът за отказ?

14-дневният срок за отказ от онлайн покупката започва да тече от момента на получаването на пратката от потребителя.

В какъв срок и какви средства възстановява търговецът?

Когато потребителят реши да се възползва от правото да развали договора за покупка, търговецът трябва да му върне в 14-дневен срок заплатените от него суми, включително и тези за доставката на пратката. Той може да задържи част от куриерската такса само ако при поръчката клиентът изрично е пожелал доставянето да стане по различен от стандартния обявен от него начин, но тази част може да бъде в рамките на разликата между двете цени.

За чия сметка е куриерската такса за връщането на пратката?

Разходите по връщането на стоката може да са за сметка на клиента, но това трябва да е предварително обявено в общите условия на магазина. В случай че няма такава информация, търговецът ще бъде длъжен да ги поеме.

Следва да се има предвид, че правото на отказ не важи за всички стоки, но търговецът е длъжен да посочи, когато то е неприложимо. Ако не го е направил, ще трябва да приеме желанието на потребителя да се откаже от договор дори за стоки, които законът изрично е изключил от това право.

Прочетете публикацията на Economic.bg

You may also like
Европейската комисия подобри системата си за превенция на опасните стоки
Как да избегнем подвеждащите СПА оферти за празниците?
Кои са най-често срещаните рискове при великденските стоки?
Над половината онлайн търговци на стоки втора употреба нарушават закона на ЕС

Leave a Reply