Всяка година зловредните имейли стават десетки и стотици повече, когато навлизаме в периоди на по-активно пазаруване през интернет. Така е, защото в тези дни и седмици повече хора взаимодействат с търговци и очакват актуална информация за придвижването и доставката на адресирани до тях пакети и закупени от тях стоки, което увеличава шансовете на измамници да реализират користните си планове. Дали имат за цел да получат достъп до устройствата и информацията в тях или директно да достъпят да сметките на жертвите, те със сигурност не предлагат извършване на услуга или съдействие за доставка на покупка.
В тази статия ще разгледаме най-често срещаните видове зловредни имейли и как да не попаднем в техните въдици.
Какво представляват фишинг атаките?
Това са имейли, които приканват получателите да последват връзки към електронни адреси на сайтове и платформи, които са дубликати на познати компании. Целта е да Ви убедят да въведете на фалшивия сайт лични или финансови данни, пароли за достъп до регистрации и пр.
Фишинг имейл за плащане на мито за освобождаване на пратка
През ноември, декември и януари шансът получателят на такъв имейл да очаква направена от него покупка през интернет и да се довери на съобщение, че се изисква заплащане на митническа такса за нейното освобождаване, е многократно по-голям в сравнение с всеки друг период в годината. Затова няма да е изненадващо, ако в последните седмици сте получавали по няколко такива съобщения в електронната си поща.
Няколко примерни съобщения:
Вашата пратка от Италия с номер за проследяване 287001437785 в момента е на път, но е необходимо митническо плащане в размер на 3,17 лв, за да се гарантира навременната доставка.“
Вашата пратка от Италия с номер за проследяване 287001437785 в момента е на път, но е необходимо митническо плащане в размер на 3,17 лв, за да се гарантира навременната доставка.“
Вашата пратка не може да бъде доставена, защото не са платени митнически такси. Моля, потвърдете плащането на разходите за доставка и изпращането на пакета. Разходи за доставка 3,66 лв.“
Изисква се проверка на адреса! Свързваме се с вас, за да ви уведомим, че вашият пакет е задържан в нашия обект поради проблем с адреса. Това често се случва, ако предоставеният адрес е неточен или непълен. За да започнете процедура по връщане, моля, попълнете всички формуляри, изброени по-долу.“
След това има бутон: „Довършете плащане“, „Потвърдете“, „Разсрочете пакета ми“ и други подобни.
Не следвайте подобни връзки, а се свържете с онлайн магазина и куриерската служба по телефона или на официалната им поща, за да уточните къде се намира покупката ви в момента и кога се очаква да пристигне.
Фишинг имейл за запазване на регистрацията в платформата на електронната поща
Тези съобщения обикновено изискват от вас да последвате връзка за потвърждение и актуализация.
Те могат да гласят:
Вашият акаунт е в черен списък от услугата поради неуспешна последваща проверка на акаунта, нашият сервизен екип ще затвори вашия акаунт в рамките на 24 часа, ако не потвърдите и актуализирайте акаунта си днес.“
Току-що забелязахме пробив в сигурността и вашият имейл акаунт е спрян. За да избегнете деактивирането на вашия акаунт, моля, потвърдете потребителското влизане по-долу.“
Деактивираме неактивни имейл акаунти. Щракнете върху бутона по-долу, за да потвърдите имейла си от спиране.“
И отново следва бутон, който извежда на небезопасна платформа, на която ще откраднат данните ви.
Фишинг имейл с послание „ПОДАРЪК ВЕЧЕ ЧАКА“!
Предлага се бонус пакет „Добре дошли“, който включва 1200 евро и 220 безплатни завъртания на виртуално колело. Добавен е и подтикващ текст: „Не пропускайте тази страхотна възможност да получите подарък!“, след което е поставен бутон „Активиране на бонуса“.
Крипто рансъмуер
Това е специфичен вид софтуер, който влиза в компютрите ни, разхожда се из файловете и „разглежда“ за значими за нас документи. Когато ги открие, ги прави недостъпни, а след това изисква финансов откуп за „отключването“ им, като заплашва, че в противен случай ще ги изтрие или спре достъпа ни до информацията. Това е т.нар. крипто рансъмуер.
Злодеянието започва с отварянето на прикачен файл в зловреден имейл. Обикновено се изпраща уж фактура за извършена покупка.
Заключващ рансъмуер и скеъруер
Те блокират компютъра и ограничават достъпа до него и и данните ни.
При втория най-често се появява изскачащ прозорец със съобщение, че се извършва „сканиране” за проблеми, такива биват открити и получавате предложение те да бъдат „поправени“ срещу висока цена. Лошата новина е, че това съобщение няма да изчезне и няма да можете да продължите да използвате компютъра си, докато не платите откупа.
Зловредния софтуер доксуер е най-опасен
Има обаче особено опасна форма на зловредния софтуер – доксуерът. Той изнудва за подкуп, за да не публикува публично в интернет наши лични данни като снимки, видеоклипове, дори финансови данни, които е „плячкосал“ от устройството ни.
Как да се предпазим от т.нар. зловреден софтуер рансъмуер?
- Не теглете съмнителни прикачени файлове – рансъмуерът често е прикрит като файл в имейл.
- Внимавайте и с изпратените Ви от приятели файлове, тъй като те също може да „носят“ вируса
- Не посещавайте подозрителни и ненадеждни уебсайтове
- Никога не теглете приложения и софтуер от случайни платформи, а само от официални магазини
- Най-важните си данни прехвърляйте в онлайн хранилище, на друго устройство или външна памет
- Поддържайте актуални антивирусния си софтуер и програми
Прочетете публикацията на Economic.bg