Планирането на почивки и туристически пътувания за пролетните празници често включва търсенето на места за настаняване със СПА центрове и процедури, тъй като температурите у нас все още не са подходящи за море, а в планините времето е променливо и невинаги има условия за разходки навън.

СПА обект или обикновено място за настаняване?

В някои случаи най-обикновени хотели се представят за СПА обекти, а на място се оказва, че има само един басейн, например. Това не може да бъде СПА хотел. Действаща е специална наредба, в която е описано много подробно какви са изискванията към местата за настаняване, които ще се наричат спа и уелнес.

Как да проверите дали хотелът е СПА?

Всички места за настаняване, които отговорят на изискванията на нормативната уредба, за да бъдат категоризирани като такива, са вписани в регистъра „Балнеолечебни (медикъл спа), СПА, уелнес и таласотерапевтични центрове“, воден от Министерство на туризма. При откриването на конкретния обект в регистъра може да разгледате по-подробна информация за него и да я сравните с тази в офертата. От регистъра може да видите номера на сертификата, заповедта за издаването му и срока на валидност, вид на обекта, ЕИК и адрес. Това не само ще Ви увери в истинността на твърдението за наличието на СПА-сертификат, но също и ще Ви даде по-добра представа за условията в обекта и сигурност, че той работи на светло. 

Кого да сезирате при проблем?

При нарушения не се колебайте да реагирате с официална жалба до търговеца, от когото сте закупили настаняването. Ако това не даде резултат, следващата стъпка е да отправите жалба до контролните органи.

За нередности като невярна информация в офертите и непредоставяне на част от обещаните услуги, включително и във ваучерите, които се издават за настаняването, правомощията са на Министерството на туризма и на Комисията за защита на потребителите. Също и в случаите, при които отидете на място и се окаже, че не можете да бъде настанени, защото нещо не е наред с резервацията Ви. При проблем с чистота следва да сигнализирате съответните Регионални здравни инспекции.

Какви са правата Ви?

Добре е да настоявате при възможност възникналият проблем да бъде решен още докато сте на място. Една от възможностите е да Ви бъде предоставена допълнителна услуга без заплащане, в случай че това Ви устройва. Друг вариант е да поискате възстановяване на част от заплатената сума, равняваща се на размера на несъответствието. При по-сериозни нарушения може да потърсите по-голяма парична компенсация, но това обикновено не може да бъде уредено по административен ред и е необходима съдебна процедура.

Нелоялни практики при условията за резервация

Често с послания като „Само сега!“ и „Най-изгодно!“ предлагащите туристическите услуги се опитват да Ви убедят да резервирате от тях мигновено. Същата цел имат и предупреждения от типа, че в дадената платформа има само още едно, две или три свободни места. Подобно притискане цели да създаде у Вас усещането, че може да пропуснете добра възможност и затова е по-добре да не губите време в търсене и изучаване на други оферти.  Това обаче не е така. За да се убедите във верността на твърденията, са необходими повече проучвания и ако не ги направите, рискувате да оставите да Ви подведат.

Прочетете публикацията на Economic.bg

You may also like
Европейската комисия подобри системата си за превенция на опасните стоки
Кои са най-често срещаните рискове при великденските стоки?
Кога правото за връщане на стока може да надхвърли година?
Над половината онлайн търговци на стоки втора употреба нарушават закона на ЕС

Leave a Reply