Home > Безвъзмездно сътрудничество с медии за популяризиране и разясняване на потребителски права > Какви са рисковете при покупка на храна от амбулантни търговци на плажа?

Всяко лято разносната търговия по плажовете процъфтява. Гевреци, царевица и най-различни други изкушения дебнат малките, а и по-големите на плажа. Всеки курортист е виждал добилите завиден морски тен амбулантни търговци да разнасят пълни чанти или колове с нанизани на тях варени тестени изделия. А по тези чичковци често тичат дечица, за да ги спрат и да ги отведат при своите родители, които да им купят я „кукуруз“, я някое „шоколадово геврече“, без да се замислят много-много за реално съществуващите опасности.

Какви са рисковете за потребителите?

Никой не може да знае как са приготвени тези храни, къде се съхранявани и колко време са се „разхождали“ по плажа, докато стигнат до потребителите. Престой с часове на високите температури и под преките слънчеви лъчи със сигурност катализира процеса не само по влошаването на хранителната им стойност и качества, но и по ферментацията на някои от предлаганите на крак край морския бряг храни. Съвсем отделен, но и също толкова съществен, е въпросът за хигиената.

Рискът от нарушаване на нормите се засилва и от обстоятелството, че при подобни сделки не сме наясно от кого пазаруваме. Най-често това са лица без стационарни обекти, нямаме данни за тях и най-вероятно ще бъде невъзможно да ги открием, ако се наложи. Когато търговецът е анонимен, личната му ангажираност с правилата за безопасност и чувството му за отговорност може да бъдат сведени до минимум.

Почти неуловими от контролните органи

През миналото лято онлайн платформата „Ние, потребителите“ се обърна към специализирания контролен орган, който е Българска агенция по безопасност на храните, с молба за извършване на проверки. В отговора си администрацията ни уверява, че инспектори на Областна дирекция по безопасност на храните – Бургас са извършили проверка на посочените в сигнала плажове, но не е констатирана нерегламентирана продажба на царевица и гевреци. В писмото още се сочи: „Визираните от Вас обекти са частни лица, които нямат регистрация за извършваната дейност в ОДБХ Бургас. Проверки на нерегламентирана търговия на храни по плажната ивица се извършват през целия туристически сезон. Отговорност на всеки човек е да има правилен избор за здравето си, дали ще закупи храни, предлагани от търговци на плажа.“

Допълнително и като доказателство за твърденията, че БАБХ осъществява контрол през летния сезон, получихме и писмо, с което се разпорежда „одит на системата за самоконтрол на суровини и храни от животински произход, предназначени за консумация от човека съгласно Годишен план за извършване на официален контрол“ в склад за съхранение и търговия на едро с храни в град Бургас. Посочената в документите цел на одита е: „Оценка на системата за осигуряване безопасността на храните във всички звена от хранителната верига от добиването на суровините до крайния потребител дали дадените дейности и свързаните с тях резултати съответстват на планираните мерки и дали тези мерки са ефективно изпълнени и подходящи за постигане на целите“.

Потребителското поведение поддържа амбулантната търговия по плажовете

За контролните органи действително е непосилно да установят всеки, който е дръзнал нерегламентирано да осъществява разносна търговия. Обективно е възможно да се проверяват складове, вериги на доставки и стационарни обекти, но амбулантните търговци остават неуловими. Поради тази причина експертите винаги съветват клиентите да се избират регламентирани търговци, които осъществяват дейността си на светло.

Важно за нас е да възприемем, че ние, като потребители, имаме личната отговорност да се въздържаме от покупки на храни от неизвестни търговци или пък със съмнително качество. Това е гражданският контрол, който можем да осъществим и с това да допринесем към чувствителна промяна на начина на предлагане на храни с цел намаляване на рисковете за здравето и живота на нас самите и на останалите.

Вижте видео, което показва колко съмнителни могат да бъдат съхранението и хигиената при продажбата на царевица:

Прочетете публикацията на Economic.bg

You may also like
Зачестяват фалшивите съобщения за доставка на онлайн покупки
Декоративните свещи могат да бъдат опасни за потребителите
Започналата от един от телекомите кампания за увеличаване на услугите и на цените трябва да се разгледа за агресивна нелоялна търговска практика
Фалшивите сайтове са най-голямата опасност на Cyber Monday

Leave a Reply